הר הגעש וזוב, מדהים ומרתק, ליד נאפולי!

הר געש וזוב volcano vesuvio הר הגעש וזוביו דרומית לנאפולי הוא אחד מהרי הגעש הגדולים, הפעילים והמסוכנים ביותר בתבל ויעד אטרקטיבי למטיילים באיזור זה של איטליה, בשנת 79 לספירה חלה ההתפרצות הגדולה ביותר שלו וקברה תחת עפר ולבה את הערים הרקולאנו ופומפאי, מאז התפרץ הר געש וזוב volcano vesuvio עוד מספר פעמים, שגם בפעמים אלה גבה קורבנות רבים, עיקר הסכנה בהר הגעש וזוב היא המספר הגדול מאד של תושבים החיים בצילו ובינהם גם כל תושבי העיר השלישית בגודלה באיטליה, נאפולי ראו גםאת ערך פומפי


תמונונות מתוך
volcanodiscovery.com

מהעיר נאפולי ניתן לראות את וזוב המאיים מדרום, ממשלת איטליה כבר הכינה תוכנית לפינוי 600 אלף תושבים המצויים בדרום העיר בחלק הקרוב ביותר להר הגעש, אך מומחים בתחום מאמינים שפינוי כזה יהיה בלתי אפשרי, מה גם שלא ניתן לצפות את עוצמת ההתפרצות שתבוא ומומחים מעריכים שאכן תבוא כזאת, לצורך כך קיימת תחנת מעקב פעילה 7 ימים בשבוע 365 ימים בשנה ומיכשור מתקדם וססמוגרפי מותקן על הר הגעש, בתוך הלוע הענק ובסביבת ההר, התחנה מודדת נתונים באופן תמידי ואמורה לתת התראה במקרה של שינויים מהותיים בחום ההר, בגזים הנפלטים ממנו ובפרמטרים נוספים.

הר הווזוב הוא אחד מהרי הגעש הפעילים והאלימים ביותר על פני כדור הארץ. מתוך חמש ההתפרצויות הגדולות ביותר באירופה בעשרת אלפים השנים האחרונות, שלוש היו של הר הגעש ווזוב, בסביבות השנים 5960 ו-3580 לפני הספירה וההתפרצות המפורסמת של שנת 79 לספירה שהחריבה את פומפיי. מאז התפרץ ההר עוד כ-34 פעמים, בשנת 203 תועדה התפרצות על ידי ההיסטוריון קאסיוס דיו, בשנת 472 התרחשה התפרצות עזה שגרמה לאפר שנפלט מההר להגיע עד איסטנבול ועוד חמש התפרצויות תועדו עד לשנת 1036. בסוף המאה ה-13 נכנס ההר לתקופה רדומה, אולם מחזור פעילות חדש החל בשנת 1631 בהתפרצות ענק שגבתה את חייהם של יותר מ 3,500 איש. התפרצויות קרובות יותר התקיימו, אחת קטלנית במיוחד בשנת 1906 בה נהרגו 100 בני אדם, והאחרונה בשנת 1944 בזמן מלחמת העולם השנייה במהלכה נהרסו שלושה כפרים שלמים מדרום וממערב להר וזוב באיזור שעד כה נודע כי התפרץ לכיוון זה רק פעם אחת.

ניתן ורצוי, אלה אם כן יהיהו אזהרות של מכון המחקר, לטפס על הר הגעש וזוב, המסלול אורכו כ 40-50 דקות טיפוס, מתחילים בנקודה שאליה תגיעו ברכב או באוטובוס מהעיר הרקולנו, הטיפוס לא קל, אך גם אינו מפרך, שביל מסודר עם מעקות עץ מוביל עד ללוע הר הגעש, אותו ניתן להקיף בשביל המקיף את הלוע, שביל זה אינו מבצע את כל ההקפה, זאת מאחר והחלק המזרחי של הלוע מצוי במצב מסוכן מאד, שימו לב! אל תתפתו לבצע את החלק המערבי עצמאית, מטיילים רבים נהרגו או נפלו אל מותם כתוצאה מהרפתקאה חסרת אחריות זו, הישארו במסלול המסומן בלבד.